- 11 millimeters drivers with neodymium magnets for full-range sound
- Two sizes of silicone gel earbud sleeves for a perfect fit
- 1.3 meter nylon braided cable with gold-plated 3.5 millimeters plug
- In-ear design allows for passive noise isolation
Technical Details
| Brand | Skullcandy |
| Model | S2IKDY-010 |
| Model Year | 2012 |
| Item Weight | 18 g |
| Product Dimensions | 2.5 x 3.8 x 2.5 cm |
| Item model number | S2IKDY-010 |
| Additional Features | In-Ear |
| Headphones Form Factor | Earbuds |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Signal To Noise Ratio | 88 dB |
| Connector Type | Wired-3.5 MM Single Pin |
| Includes Rechargable Battery | No |
| Includes AC Adapter | No |
| Includes Remote | No |
Skullcandy Ink'd 2 S2IKDY-010 In-Ear Headphone with Mic
₹350.00Price
