- 11 millimeters drivers with neodymium magnets for full-range sound
- Two sizes of silicone gel earbud sleeves for a perfect fit
- 1.3 meter nylon braided cable with gold-plated 3.5 millimeters plug
- In-ear design allows for passive noise isolation
Technical Details
| Brand | Skullcandy |
| Model | S2IKDY-102 |
| Model Year | 2012 |
| Item Weight | 9 g |
| Product Dimensions | 2.5 x 3.8 x 2.5 cm |
| Item model number | S2IKDY-102 |
| Additional Features | in-ear |
| Number Of Items | 1 |
| Screen Size | 2 Inches |
| Microphone Form Factor | with microphone |
| Headphones Form Factor | Earbuds |
| Headphones Technology | Music, Noise Isolation, Fashion |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Connector Type | wired-3.5mm single pin |
| Includes Rechargable Battery | No |
| Includes AC Adapter | No |
Skullcandy S2IKDY-102 In-Ear Headphone With Mic
₹600.00Price
